Jak správně vybrat vhodnou látku pro látkové rolety?


Když přemýšlíme o designu našeho interiéru, nechceme opomenout důležitý prvek, kterým je stínění. Na trhu najdeme nespočet variant a často není jednoduché vybrat tu správnou. Máte rádi světlo v domě, ale nechcete se vzdát soukromí? Nebo spíše potřebujete naprostou tmu v ložnici pro klidný spánek? A co barevné možnosti, které by dokonale ladily s vaším interiérem? V dnešním článku se podíváme na různé typy látek, které můžete využít pro látkové rolety. 
 

Výběr správné látky pro vaše stínění může zásadně ovlivnit vzhled a funkčnost samotného produktu i celého interiéru. Při rozhodování, jakou látku pro látkové rolety zvolit, je nutné se nejprve zamyslet, jaké vlastnosti od stínění očekáváme, a v jaké části interiéru bude umístěno.  Jinou látku totiž budeme vybírat pro stínění do ložnice, kde požadujeme úplné zatemnění, a jinou například pro jídelnu či obývací pokoj, kde chceme dostatek soukromí, zastínění, ale zároveň i kontakt s okolním prostředím. Výběr stínění pro některé místnosti bude podléhat specifickým požadavkům, které v jiných místnostech nemusí být relevantní. Například v koupelnách se obvykle zdržuje hodně tepla a vlhka, takže látka, kterou tam použijete, bude muset být odolná proti vlhkosti a proti plísním. U většiny ostatních místností v domácnosti se o tyto problémy starat nemusíte. Proto ne každá látka je vhodná pro každou místnost, i když "klíčový" požadavek na stínění (např. soukromí), je stejný.  

 

Pojďme si nejprve představit základní typy látek, ze kterých je možné vybírat - těmi jsou látky průhledné, průsvitné a zatemňující. Jak už jejich názvy napovídají, jedná se o dělení na základě vlastnosti látek propouštět světlo - propustnosti světla. Čím větší procento světla látka propustí do místnosti, tím větší je hodnota propustnosti (transmise) neboli tzv. open factor, a tím menší zastínění a soukromí poskytne. Pokud hledáte stínění plnící spíše estetickou nebo lehce stínící funkci, vybírejte z látek s propustností 20 % a více. V případě, že sháníte stínění pro zatemnění místnosti, vybírejte látky s propustností od 0 % do 20 %.  
 

Dalšími důležitými hodnotami, se kterými se u látek můžeme sekat, je: 

  • Gramáž látky -  udává hmotnost látky v g/m2.  

  • Pohlcení - udává, kolik % světla látka pohlcuje (absorbce). Sluneční energie absorbovaná do látky je obvykle přeměněna na teplo. 

  • Odražení - uvádí, kolik % světla látka odrazí. Čím více záření se od látky odrazí (reflexe), tím méně ho zůstane v prostoru. 

PRŮHLEDNÉ LÁTKY:  Propojení s přírodou a světelný komfort 

Průhledné látky jsou skvělou volbou pro ty, kteří chtějí do svých místností přivést přirozené světlo. Tyto látky umožňují světlu volně vstupovat, což vašemu prostoru dodává lehkost a vzdušnost. Toto řešení je ideální pro obývací pokoje, kanceláře a místa, kde chcete zachovat spojení s venkovním světem. 

 
PRŮSVITNÉ LÁTKY:  Jemné zastínění s pohledem ven 

Průsvitné látky spojují estetiku s funkcionalitou. Poskytují mírné zastínění a současně umožňují pohled na okolní krajinu. Tento typ látek je ideální např. pro dětské pokoje a jídelny, kde chcete zachovat soukromí, aniž byste ztratili kontakt s vnějším světem 


ZATEMŇUJÍCÍ A BLACK OUT LÁTKY: Absolutní soukromí a regulace světla 

Pro ty, kteří si cení soukromí a mají rádi kompletní kontrolu nad světlem v interiéru, jsou zatemňující látky tím pravým řešením. Tyto látky blokují světlo a zajistí vám tmu, kterou potřebujete pro dobrý spánek nebo domácí kino. Jsou ideální do ložnice nebo jakéhokoliv prostoru, kde potřebujete vytvořit absolutní zatemnění. Instalace stínění se zatemňující látkou je skvělou obranou proti vnikání denního světla a světelného znečištění do místnosti. Materiál použitý v zatemňujících nebo také blackout látkách je speciálně navržen tak, aby odváděl světlo a vy si mohli užívat ničím nerušený spánek.  


Jaký je rozdíl mezi zatemňujícími a blackout látkami?  

Zatemňující látky představují látky s propustností světla od 1% do 15%. Přes tyto látky není vidět do interiéru ani při rozsvíceném světle a nepropouští dovnitř téměř žádné světlo či pouhé minimum. Blackout látky, nebo také zcela zatemňující látky, mají propustnost 0%, což znamená, že nepropouští dovnitř žádné světlo a poskytují 100% zatemnění

Díky těmto vlastnostem zatemňující látky oceníte i v letních měsících, kdy pomáhají udržovat v místnosti chlad a vám ušetří extra výdaje za ochlazování prostor. Pro dosažení ještě lepší ochrany před zahříváním prostor, jsou ideální volbou zatemňující látky s bílou vnější stranou. Bílá barva je vysoce reflexní, což znamená, že když sluneční světlo, a tedy i teplo z něj, dopadá na látku, odráží se od ní zpět. Bez ohledu na barvu vnitřní strany látky, bude látka s bílým podkladem výborně odrážet teplo a vy tak využijete vlastnosti stínění na maximum.  
 

 

 

Další vlastnosti látek 

Kromě různých typů látek je důležité sledovat také další vlastnosti látek, které ve vašem interiéru pomohou udržovat větší bezpečnost i komfort. 

Nehořlavost: Bezpečnost je naší prioritou, a proto nabízíme i látky, které jsou odolné proti ohni a ocení je nejen rodiče malých dětí.  

Redukce hluku: Některé látky umožňují i účinnou redukci hluku, což je ideální pro rušná městská prostředí nebo prostorné místnosti s vysokými stropy. Tyto vlastnosti mají obvykle zatemňující látky, které jsou silnější, hustě protkané s vyšší gramáží. Tyto akustické látky působí jako bariéra, pohlcují zvuk a zabraňují jeho odrážení v místnosti a vytváření ozvěny.   

Antimikrobiální vlastnosti: Látky s antimikrobiální povrchovou úpravou poskytují vyšší úroveň ochrany výrobku tím, že nepřetržitě a po velmi dlouhou dobu brání růstu mikrobů na povrchu. Obvykle používají jako účinnou složku stříbro nebo zinek. Zinek poskytuje skvělou ochranu proti přítomnosti hub, jako jsou plísně, houby, rez a kvasinky. Antimikrobiální a protiplísňové látky lze použít v prostorách, které jsou náchylné k vlhkosti, jako jsou venkovní prostory, bazény, koupelny nebo kuchyně atd. 

 


Kolekce látek BEMATECH 2023/2024 


Už máte jasno, který typ látek by nejlépe vyhovoval vašim potřebám? 
Podívejte se na přehled našich kolekcí látek pro interiérové stínění a v případě zájmu se ozvěte našim specialistům, kteří vám rádi pomohou s výběrem.  
  

MASTER KOLEKCE

Základní a komplexní kolekcí látek pro látkové rolety je kolekce Master, která obsahuje kolekce Natural, Uni, Block, Transparent & Twintex, Screen a Fusion.  Jsou zde zastoupeny látky všech typů, vzorů a barev - od nadčasových, zemitých a elegantních uni odstínů evokujících klid a propojení s přírodou, po rozmanité vzory a barvy, které vás přenesou do dalekých krajin. Za pomoci designerů byla z této velmi obsáhlé kolekce udělána selekce top látek, které naleznete pod označením S2.   


 

KOLEKCE FUSION

FUSION - kolekce látek s prémiovým potiskem pro látkové rolety, která v sobě dokonale spojuje inovaci, styl a kvalitu. Díky třem různým typům látek – průhledné, průsvitné a zatemňovací – a šesti jedinečným vzorům potisků v různých barevných kombinacích je FUSION skvělou volbou pro každého, kdo vyžaduje dokonalost při dekorování svého domova. Chcete u toho být mezi prvními? Kontaktujte naše specialisty pro více informací.  TIP: Také naše kolekce látek pro závěsy a římské rolety byla aktualizována o krásné nové látky, reflektující nejnovější trendy roku 2023. Víte,  jak vybrat ty správné závěsy pro váš domov? 


KOLEKCE S2 

Kolekce je selekcí top látek, které byly vybrány ve spolupráci s designéry z celého katalogu MASTER a je zde zastoupena většina typů látek v trendy i nadčasových odstínech.

 

Kolekce ZOOMTECH® - exkluzivní výběr látek pro velkoformátové rolety 

Kolekce látek ZOOMTECH® se vyznačuje elegancí a minimalismem. Obsahuje kolem 150 látek rozdělených dle vlastností na průsvitné, průhledné a plně zatemňující. Látky byly pečlivě vybírány a testovány pro velkoformátové rolety ZOOMTECH®. Všechny látky se vyrábí v minimální šíři 3 m, což nám umožňuje vyrábět široké rolety z jednoho kusu látky (bez spojů). Látky jsou potištěné jednostranně, ale po dohodě je možné dodat i látku s oboustranným tiskem. Převážná část látek disponuje nehořlavými vlastnostmi. 

 


  


Stále váháte, kterou látku zvolit pro látkové rolety, závěsy, záclony, Twintex rolety, římské rolety či další druhy stínění, nebo si nejste jisti, kde stínění poptat? Ať už hledáte estetiku, funkčnost nebo obojí, v Bematechu pro vás máme řešení. Podívejte se na MAPU NAŠICH PRODEJCŮ nebo KONTAKTUJTE naše specialisty, kteří vám budou s radostí k dispozici.