Ve stínu dřevěných lamel

S dřevěnými žaluziemi se pojí mnoho mýtů – mají krátkou životnost, časem se deformují, mění barvu, špatně se udržují... Pravda je však taková, že co platí pro jeden druh dřeva, nemusí platit pro dřevo
obecně. Firma Bematech vsadila na exotickou dřevinu, která jejím žaluziím propůjčuje řadu pozitivních vlastností. Vsadili jsme na exotickou dřevinu, která jejím žaluziím propůjčuje řadu pozitivních vlastností.

Historie stínící techniky

Vyrábět stínicí techniku z přírodních materiálů znamená vrátit se k samým kořenům tohoto výrobního odvětví. První, dřevěné žaluzie s pevnými lamelami, jež nebylo možné naklápět, se na jihu Evropy objevily v 16. století, jejich nástupci s polohovatelnými lamelami byly na starém kontinentu  patentovány v roce 1812. I dnes, po více než dvou stech letech, kdy je na trhu velmi široká nabídka materiálů včetně těch syntetických, jsou dřevěné žaluzie stále dostupné, což svědčí o poptávce po nich. V interiéru představují poměrně výrazný dekorativní prvek, což je jejich hlavní přidaná hodnota oproti těm běžnějším hliníkovým, které jsou spíše nenápadnou součástí okna.

Exotická vrba


Každý druh dřeva má své specifické vlastnosti, některé mohou být navíc ještě posíleny – nebo naopak ty nežádoucí potlačeny – vhodnou povrchovou úpravou. Některá dřeva se více hodí na výrobu nábytku, z jiných se dělají podlahy, některé druhy jsou vhodnější do interiéru, jiným nevadí ani méně příznivé venkovní podmínky. Lamely žaluzií firmy Bematech jsou zhotoveny z kvalitního exotického dřeva abachi, které pochází z vrby africké.

Toto dřevo je měkké – tedy velmi tvárné, lehké a po zpracování má hladký povrch. Protože tento strom roste po celý rok ve stejných podmínkách, dřevo nemá letokruhy, zato se vyznačuje zajímavou vlasovou kresbou. Navíc není sukovité ani náchylné k prasklinám. Pokud je dobře vysušeno, ve vlhkém prostředí se nekroutí, protože nemá tendenci zpětně vstřebávat vlhkost. Další jeho výhodou je jeho velmi nízká tepelná vodivost, a proto se také používá k výrobě například lavic a opěrek do saun. Díky této a dalším fyzikálním vlastnostem mohou být dřevěné žaluzie významnou součástí tepelné ochrany místnosti a příznivě působit na pocit takzvané tepelné pohody. Vnitřní povrch dřevěné žaluzie totiž nekopíruje venkovní teplotní extrémy přenášené oknem a udržuje si teplotu blízkou interiéru. Žaluzie
ve staženém stavu tak přispívá v létě i v zimě ke stabilizaci vnitřní teploty a nižší spotřebě energie za vytápění nebo chlazení.

Voděodolné, nehořlavé, přirozené i barevné


V nabídce společnosti Bematech lze najít více než sto druhů lamel v různých barevných provedeních a s nejrůznějšími povrchovými úpravami. Lamely mohou být ošetřeny přípravky chránícími před vlhkostí, opatřeny například nehořlavým nátěrem či nátěrovou hmotou s UV stabilizací. Povrchová úprava tak zajišťuje jejich vysokou ochranu a zároveň usnadňuje jejich údržbu (otírání od prachu).

Lamely lze také ladit do různých barevných odstínů (vybírat lze ze vzorníku RAL nebo NCS), či je dokonce obalit kůží. Vzorník barev RAL je celosvětový standard pro stupnici barevných odstínů, využívaný hlavně v průmyslu, jehož smyslem je opakovatelnost – tedy možnost pokaždé docílit stejného barevného odstínu. Oproti tomu NCS je skandinávský systém vycházející z přirozeného vnímání barev. Nejde tedy o pouhý soubor očíslovaných odstínů. Systém NCS vychází ze šesti základních barev – bílé, černé, žluté, červené, modré a zelené. Žaluzie je tak možné vhodně sladit prakticky s jakýmkoli interiérem. Navíc nemusejí sloužit jen jako stínicí prvek, ale lze je využít také jako dělicí element (například místo paravánu).

Rozšířená kolekce

Firma Bematech nabízí tři kolekce dřevěných horizontálních žaluzií – Be One, Be Wood a Be Noble, které se od sebe liší především povrchovou úpravou. Kolekce Be One nabízí lamely lakované, Be Wood mořené a lamely Be Noble jsou ošetřeny tak, aby se zjemnila či naopak zvýraznila jejich povrchová struktura. Nově jsou tyto produktové řady rozšířeny o podkategorie Be Wood Light a Be Noble Light, jež nabízejí světlé odstíny lamel, a Be Wood Dark a Be Noble Dark zahrnující tmavé odstíny.

Žaluzie mohou být vyrobeny v maximálním rozměru 420 × 350 cm (šířka × výška). Šířka jednotlivých lamel může být buď 35, 50, nebo 70 milimetrů, jejich tloušťka je 3,2 milimetru. Žaluzie je možné ovládat manuálně i motoricky, avšak u žaluzií větších rozměrů doporučuje výrobce ovládání motorické.