Zatemňovací závěsy aneb jak docílíte úplné tmy?

Pokud chcete mít z ničeho nic před očima tmu, stačilo by je jednoduše zavřít. Jenže to samé už neplatí v případě, když chcete spát nebo odpočívat. Díky proměnám ročních a denních dob se stává, že světlo člověka předčasně probudí nebo mu naopak nedovolí usnout.

Z toho důvodu se při výrobě začíná používat zatemňovací látka na závěsy do oken, která nepropustí světlo dovnitř ani ven.

Estetická a praktická funkce black out závěsů

Dekorační látky na závěsy se často používají už pouze z ryze estetických důvodů. Takové typy závěsů se v interiéru nezatahují vůbec, nebo například jen večer, aby nebylo do rozsvícené místnosti úplně vidět. I když byly závěsy v minulosti používány většinou jako druhá vrstva záclon, jejich velkou výhodou je, že je lze zkombinovat se žaluziemi, látkovými a dokonce i římskými roletami. V každém případě slouží jako zatemnění oken, jehož účinnost se přímo odvíjí od síly a kvality použité látky.

Zatemňovací závěsy na míru, technologie výroby

Neprůhledné závěsy na míru se šijí z látek o různé hustotě tkaní, pokud mají ale skutečně zatemnit prostor, využívají se speciální látky nebo podšívky pro šití black out závěsů. U každé metráže zatemňovacích závěsů je patrný líc i rub, proto se pro oboustranný efekt musí sešít dvě látky k sobě. Zatemňovací závěs se zesiluje pomocí podšívky, které společnost Bematech všívá trojím způsobem:

  • přichycení podšívky z boku k látce pomocí knoflíků
  • všití podšívky pod boční lem látky
  • všití podšívky do bočního lemu závěsu 

Pro docílení skutečně mohutného dojmu zatemňovacích závěsů blackout se mezi látku a podšívku vkládá ještě výplň s označením molton.

Technické parametry blackout závěsů

Společnost Bematech dodává zatemňovací závěsy na míru (a také hotové zatemňovací závěsy) se vším všudy. Látku navrhne, vyrobí, sešije  a pověsí na zvolený závěsný systém. Jediná dvě omezení, se kterými se u zatemňovacích závěsů do oken blackout setkáte, je ovládání a šíře látky na roli. Ovládací systém by měl odpovídat parametrům konkrétního závěsu, jako jsou plocha a gramáž látky, poměr šířky a výšky závěsu. Zatemňovací blackout závěsy Bematech lze podle toho ovládat tahem, šňůrou nebo motoricky. Šířka látky na roli udává omezení výšky závěsu. Při potřebě větší výšky se látky vertikálně sešívají, horizontálně není možné látku napojit.

A jak zatemníte vaše okna vy?

Máte zájem o naše produkty? Neváhejte se nám ozvat, zpracujeme Vám nabídku zdarma
Nabídka zdarma